Bawaria – Szwajcaria - Tyrol

25.04 – 03.05.2020 (9 dni)

Szwajcaria

Zapraszamy na ekscytującą wyprawę, w czasie której przepiękne, alpejskie pejzaże staną się codziennością. Będziemy podziwiać majestatyczne góry, lśniące jeziora i rozległe lasy, przeplatające się z zabytkami stworzonymi przez człowieka – baśniowymi zamkami i historycznymi miastami.

Szczegółowy program:

(kolejność zwiedzania może ulec zmianie)

25.04

wyjazd z Łodzi godz. 700 z Dworca Autobusowego Łódź Kaliska. Przejazd do Monachium. Po drodze postój na posiłek. Późnym wieczorem przyjazd do hotelu, nocleg.

26.04

Po śniadaniu zwiedzanie Bawarii. Zobaczymy majestatyczny zamek Hohenschwangau i wybudowany przez szalonego króla Ludwika II, baśniowy Neuschwanstein, uważany za najpiękniejszy zamek na świecie, który zainspirował twórców logo Disneya. Spacer do mostu Marienbrücke, przerzuconego nad stumetrową przepaścią z wodospadem na dnie. Obiad. Powrót do Monachium, spacer po starówce z kościołem Frauenkirche i Starym Ratuszem. Nocleg.

27.04

Po śniadaniu dalsze zwiedzanie Monachium. Zobaczymy m.in. dzielnicę Schwabing oraz Pałac Nymphenburg. Wczesnym popołudniem wyjazd do ośrodka Swiss Holiday Park 4*. Jest to największy i najbardziej atrakcyjny ośrodek wakacyjny w Szwajcarii, zlokalizowany nad jeziorem Czterech Kantonów w idyllicznym otoczeniu alpejskich szczytów. Możemy tu korzystać bezpłatnie z basenu wewnętrznego (210 m2). Za dodatkową opłatą możliwe jest korzystanie z Centrum SPA. Na miejscu znajdują się 2 restauracje, mini-market i mleko z automatu prosto od szwajcarskiej krowy (jak z reklamy Milki). Zamieszkamy w komfortowych apartamentach z dwiema sypialniami, kuchnią z pełnym wyposażeniem, łazienką i oddzielną toaletą. Apartamenty są przeznaczone dla 6 osób, ale przewidujemy je dla 4 osób.

W tym niezwykłym miejscu zatrzymamy się na 3 noce. Możliwe są tu dwie wersje wyżywienia. Pierwsza i wielokrotnie „sprawdzona w bojach” to korzystanie z naszego pakietu żywnościowego do samodzielnego przygotowania 3 posiłków dziennie (pakiet wliczony w cenę). Uczestnicy dokupują tylko pieczywo i mleko, w miarę własnych potrzeb. Druga to korzystanie z restauracji na terenie ośrodka, gdzie śniadanie kosztuje 27 franków szwajcarskich, a kolacja w granicach 40 – 50 franków (1 frank to prawie 4 zł).

28.04

Wycieczka autokarowa do Lucerny, malowniczego, średniowiecznego miasta, położonego nad Jeziorem Czterech Kantonów. Spacer po Starym Mieście, którego uliczki ozdobione są różnokolorowymi malowidłami i rzeźbami, ratusz, baszta zegarowa. Sesja zdjęciowa na słynnym moście Kapellbrücke, symbolu miasta. Przejazd do Zurychu, finansowej stolicy Szwajcarii. Spacer Bahnhofstrasse w kierunku Jeziora Zuryskiego, zwiedzanie m.in. średniowiecznego kościoła Fraumünster, z witrażami Marca Chagalla. Wieczorem powrót do ośrodka.

29.04

Wycieczka do malowniczych górskich miasteczek u podnóża słynnego szczytu Jungfrau: Interlaken, położonego miedzy jeziorami Thun i Brienz, oraz Grindelwald, w którym mieszkał kiedyś Ryszard Wagner. Wjazd kolejką szynową na Harder Kulm. Z platformy widokowej na szczycie roztaczają się wspaniałe widoki na alpejskie krajobrazy: trzy słynne szczyty - Eiger, Mönch i Jungfrau oraz jeziora Thun i Brienz. Powrót do ośrodka.

30.04

Rano pożegnalny spacer do punktów widokowych w pobliżu Swiss Holiday Park. Ok. 11:00 wyjazd z ośrodka. Przejazd do Lugano, leżącego na północnym brzegu jeziora Lago di Lugano i otoczonego licznymi szczytami. Centrum miasta z placami w stylu śródziemnomorskim i arkadami oraz liczne parki z subtropikalną roślinnością, jak Parco Civico na brzegu jeziora, zapraszają do cieszenia się atmosferą miasta.

Przy promenadzie nad jeziorem rozciągają się ogrody Belvedere Gardens, gdzie rosną nie tylko kamelie i magnolie, ale także liczne subtropikalne rośliny. Wolne od ruchu samochodowego historyczne centrum miasta, liczne budynki w stylu lombardzkim, góry i jezioro zapraszają do zanurzenia się w atmosferze "dolce far niente”. Obiad.

Przejazd do Locarno, miasta z najcieplejszym w Szwajcarii klimatem, malowniczo położonego na północnym brzegu jeziora Laggo Maggiore. Przez to jezioro z Włoch do neutralnej Szwajcarii przeprawiali się bohaterowie powieści Hemingwaya „Pożegnanie z bronią”. Wyjątkowy urok nadaje miastu dominująca tu południowa roślinność, jak np. drzewa cytrynowe, a promenada nad jeziorem zaprasza do spacerów. Sercem miasta jest plac Piazza Grande, doskonale znany z corocznego festiwalu filmowego. Na tym placu zbiegają się wąskie uliczki starego miasta, na którego skraju wznosi się Castello Visconteo, zamek pochodzący z XII wieku. Jego część zachowała się w oryginalnym stanie. Nocleg w hotelu.

01.05

Po śniadaniu przejazd do Andermatt (1444 m n.p.m.), największej spośród trzech wiosek w dolinie Urserntal, leżącej pośrodku szwajcarskich przełęczy alpejskich i znanego ośrodka sportów zimowych. Stamtąd ruszymy w 5-godzinną podróż panoramicznym pociągiem Glacier Express do słynnego kurortu St. Moritz. Podróż Glacier Express to jedna z najpiękniejszym podróży koleją na ziemi. Ekspres Lodowcowy swoją trasę rozpoczyna w Zermatt i dociera aż do St Moritz. Pociąg przemierza łąki i górskie przełęcze, okrąża kamienne zamki, przejeżdża po 291 mostach i przez 91 tuneli. Będziemy podziwiać górskie dziewicze krajobrazy, ekskluzywne kurorty, głębokie wąwozy oraz przepiękne doliny, a wszystko to przy prędkości ok. 20 km na godzinę, co pozwala na spokojne delektowanie się bajkowym światem za oknem. W czasie przejazdu można zjeść smaczny obiad, który zamówimy dla całej grupy. Został on włączony w cenę wycieczki.

Po przyjeździe do St. Moritz pójdziemy na spacer po tym legendarnym kurorcie. Splendor, urok tego miejsca i międzynarodowe wydarzenia przyciągają słynnych sportowców, gwiazdy show biznesu, znanych polityków i światową arystokrację. Nawet jeśli akurat nie natkniemy się na ulicy na jakąś znaną twarz, to wszystko wokół podpowie nam, że „oni” gdzieś tu są.

Wieczorem przejazd na nocleg w pobliżu granicy z Austrią.

02.05

Po śniadaniu przejazd do tyrolskiego Insbrucka. Przespacerujemy się ulicą Marie-Theresien Strasse z widokiem na wiecznie ośnieżone tyrolskie Alpy. Odwiedzimy Stare Miasto z przepięknymi barokowymi kamieniczkami, m.in. słynną Goldenes Dachl. Po południu wyjazd do Salzburga, jednego z najpiękniejszych miast Austrii. Wjazd kolejką na górujące nad miastem wzgórze z Twierdzę Hohensalzburg, skąd rozpościera się przepiękna panorama miasta. Zwiedzanie twierdzy. Obiad w restauracji przy twierdzy. Spacer po Starym Mieście, najstarsza i najpiękniejsza uliczka miasta Getreidegasse, gdzie pod nr 9 znajduje się Dom Mozarta. Rezidenzplatz z pomnikiem Mozarta i katedra św. Ruperta. Nocleg w hotelu.

03.05

Po śniadaniu dalszy ciąg zwiedzania Salzburga, m.in. pałac arcybiskupi Mirabell. Ok. godz. 11:00 wyjazd w stronę Polski. Przyjazd do Łodzi ok. północy.

Zakwaterowanie: 3 noclegi w ośrodku Swiss Holiday Park 4* w komfortowych apartamentach (2 sypialnie, salon, kuchnia z pełnym wyposażeniem, łazienka, WC). 5 noclegów w hotelach 3*, pokoje 2-os. z łazienkami.

Wyżywienie: W czasie pobytu w Swiss Holiday Park 3 posiłki dziennie w ramach pakietu. Jest możliwość korzystania z restauracji ośrodka. W czasie przejazdu z Polski i z powrotem posiłek w Polsce i Czechach we własnym zakresie. W pozostałe dni śniadania w hotelach, obiady lub kolacje i 1 obiad w pociągu Glacier Express.

Przejazd: Komfortowym autokarem wyposażonym w WC, DVD, barek i klimatyzację.

Cena: 3.400 PLN i 330 EUR przy grupie 30 osób

Cena obejmuje:

  • przejazd autokarem
  • przejazd panoramicznym pociągiem Glacier Express
  • 3 noclegi w ośrodku Swiss Holiday Park 4* w apartamentach jak w opisie
  • 5 noclegów w hotelach 3* w pokojach 2-os. z łazienkami
  • śniadania i obiady lub kolacje (z wyjątkiem dnia pierwszego i ostatniego)
  • w czasie pobytu w ośrodku pakiet żywnościowy do samodzielnego przygotowania 3 posiłków dziennie
  • opiekę pilota – przewodnika
  • ubezpieczenie NNW i KL

Cena nie obejmuje:

  • biletów wstępu, opłat klimatycznych i obowiązkowego sprzątania końcowego apartamentów. ok. 60 EUR i 60 CHF
  • napojów do posiłków