Islandia i Wyspy Owcze

19 – 30.06.2020 (12 dni)

Islandia i Wyspy Owcze

Program wycieczki

19.06

Przelot z Warszawy na Wyspy Owcze. Zwiedzanie wyspy Vagar: przejazd do urokliwie położonej, maleńkiej wioski Gásadalur, podziwianie malowniczego wodospadu Múlafossur oraz wizyta w niewielkiej osadzie Bøur, z której okolicy rozciągają się piękne widoki. Następnie panoramiczny przejazd do hotelu w Tórshavn. Posiłki: -

20.06

Całodzienna wycieczka na północ wysp Streymoy i Eysturoy. Przyjazd do położonego nad malowniczą laguną Saksun i wizyta w XVIII-wiecznym lokalnym muzeum. Następnie przejazd wysokogórską trasą widokową, nad fiordami i przez jedyny na świecie most przerzucony nad wodami Oceanu Atlantyckiego do pięknego, nadmorskiego miasteczka Gjógv. Jego największą atrakcją jest 200-metrowa gardziel skalistego wąwozu. Na szczycie spektakularnego klifu postawiono tu ławeczkę Marii, na której przysiadła podczas zwiedzania Wysp Owczych duńska królowa i do której my także udamy się na spacer.

Powrót malowniczą, górską trasą do hotelu w Tórshavn.

Posiłki: Ś, pakowany lunch

21.06

Przejazd na zachodnie wybrzeże wyspy Streymoy, gdzie znajdują się słynne klify Vestmanna. Malowniczy dwugodzinny rejs wzdłuż skał i klifów, które zamieszkuje wiele gatunków ptaków (m.in. maskonury, ostrygojady, mewy i petrele). Po rejsie lunch: zupa rybna i bar sałatkowy.

Zwiedzanie miasta Vestmanna a następnie przejazd do Kvívík, gdzie można obejrzeć słynne długie domy wybudowane w epoce Wikingów. Przejazd przez nadmorską miejscowość Leynar i powrót do hotelu w Tórshavn.

Posiłki: Ś, lunch

22.06

Przejazd na lotnisko i przelot na Islandię. Po wylądowaniu na międzynarodowym lotnisku w Keflaviku przejazd przez ciemne pola lawowe półwyspu Reykjanes do najbardziej na północ wysuniętej stolicy świata - Reykjaviku. Ten surowy krajobraz jest bardzo charakterystyczny dla wulkanicznej wyspy i zobaczymy go również w innych częściach kraju. Przyjazd do Reykjaviku. Spacer po mieście w czasie białej nocy. Nocleg w Reykjaviku.

Posiłki: Ś, O

23.06

Wyjazd z Reykjaviku do Islandii Południowej. Wizyta nad zachwycającym wodospadem Gullfoss. To jedno z najpiękniejszych miejsc w kraju. Mierzący 32 metry wysokości olbrzym co roku przyciąga podróżnych z całego świata, a głośne dudnienie, z jakim lodowata woda spada do starego kanionu, słyszalne jest już z daleka.

Zwiedzanie Doliny Haukadalur z uśpionym gejzerem Geysir oraz aktywnym gejzerem Strokkur, który wyrzuca z siebie co kilka minut wysoki słup gorącej wody i jest obowiązkowym punktem programu dla każdego, kto po raz pierwszy odwiedza Islandię.

Następnie przejazd nad wodospad Seljalandsfoss, który spada wąską kaskadą z wysokiego klifu, w otoczeniu soczystej zieleni. Słynie ze sporej jaskini znajdującej się za nim, przez którą prowadzi ścieżka, dzięki czemu można obejść kaskadę dookoła! W odległości krótkiej jazdy leży Skógafoss, kolejny wspaniały wodospad, którego kaskada jest o wiele szersza. Dzięki platformie widokowej można wejść na jego szczyt i zobaczyć jak wygląda z innej perspektywy oraz podziwiać okoliczny krajobraz.

Na koniec dnia odwiedzimy jeszcze Rezerwat Dyrhólaey z koloniami maskonurów (wizyta jest możliwa, o ile władze nie zdecydują o ograniczeniu wstępu w przypadku zagrożenia lęgów).

Przyjazd na nocleg do Viku. Po zakwaterowaniu w hotelu i obiadokolacji czas na spacer po słynnych czarnych plażach.

Posiłki: Ś, O

24.06

Na dobry początek dnia odwiedzimy Eldhraun, największe pole lawy na świecie, pozostałość po erupcji w latach 1783-84. Następnie udamy się do miejscowości Kirkjubæjarklaustur, której największą atrakcją jest tzw. "posadzka kościelna", czyli specyficzne odsłonięcie kolumn bazaltowych przypominających historyczne posadzki kościelne. Można tu także podziwiać malowniczy Wodospad Sióstr – Systrafoss.

Przejazd przez pokrytą piaskami wulkanicznymi równinę Skeiðarársandur a następnie wizyta w Parku Narodowym Vantajökull. Zobaczymy tam Czarny Wodospad – Svartifoss oraz jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Islandii: leżącą u podnóża ogromnego lodowca Vatnajökull lagunę lodowcową Jökulsárlón. To spokojne jezioro wypełnione jest masywnymi górami lodowymi, które oderwały się od pobliskiego lodowca. Pływają bezwładnie po błękitnej wodzie, szukając ujścia do oceanu. Rejs po lagunie Jokulsarlon pomiędzy górami lodowymi, w czasie którego – przy odrobinie szczęścia – można wypatrzeć foki. Przejazd do Hofn na nocleg.

Posiłki: Ś, O

25.06

Zwiedzanie jednego z najmniej odwiedzanych regionów Islandii – Fiordów Wschodnich. W porównaniu do innych miejsc w kraju, dociera tam zdecydowanie mniej turystów, a przyczyną jest odległość od Reykjaviku. Fiordy Wschodnie to jeden z najpiękniejszych i najbardziej surowych regionów na Islandii.

Podczas podróży można tu podziwiać wysokie pasma górskie, poszarpane klify oraz kłębiący się Atlantyk. Przejedziemy przez przełęcz Almannaskarð i odwiedzimy prywatne muzeum minerałów w Stöðvarfjörður, a pod koniec dnia dotrzemy do największego miasta w tej części kraju - Egilsstadir, nazywanego “stolicą” Fiordów Wschodnich.

Posiłki: Ś, O

26.06

Dzień rozpoczniemy od podróży przez pustynny płaskowyż Möðrudalsöræfi w kierunku jeziora Mývatn. Następnie udamy się na przełęcz Námaskarð, obszar geotermalny, którego krajobraz jest wypełniony parującymi fumarolami oraz bulgoczącymi, błotnymi kałużami i przypomina raczej Marsa niż planetę Ziemię. Podziwianie jeziora Mývatn i formacji wulkanicznych Dimmuborgir oraz obserwacja ptaków wodnych. Na koniec zobaczymy jeszcze pseudokrater Skútustaðir i rzekę Laxá, żeby potem wyruszyć na nocleg do Akureyri z przystankiem przy malowniczym wodospadzie Goðafoss, którego kaskada spada z 12-metrowych klifów przypominających półokrąg.

Nocleg w Akureyri. Posiłki: Ś, O

27.06

Przejazd przez dolinę Skagafjörður znaną z hodowli koni o unikalnym, czterotaktowym chodzie “tölt” a następnie wizyta w Blönduós, wiosce nad rzeką Blanda, oraz na stanowiącej rezerwat przyrody wyspie Hrútey. Przejazd przez płaskowyż Holtavörðuheiði z przystankami przy kraterach wulkanicznych.

Nocleg w Borgarfjörður.

Posiłki: Ś, O

28.06

Podziwianie malowniczych wodospadów Hraunfossar i Barnafoss. Postój przy największym na Islandii źródle geotermalnym Deildartunguhver. Następnie przejazd do Þingvellir, miejsca pierwszych zgromadzeń parlamentarnych (tingów) na Islandii i jednocześnie styku dwóch płyt tektonicznych: północnoamerykańskiej i euroazjatyckiej.

Przejazd do Reykjavíku.

Posiłki: Ś, O

29.06

Zwiedzanie Reykjaviku. Warto tu zwłaszcza zobaczyć słynny kościół Hallgrímskirkja i salę koncertową Harpa oraz wybrać na spacer ulicą handlową Laugavegur, która pełna jest klimatycznych butików, świetnych kawiarni i restauracji serwujących lokalną kuchnię.

Wizyta w słynnym geotermalnym SPA – Błękitna Laguna. To jedno z najpopularniejszych miejsc na mapie turystycznej Islandii jest naturalnym basenem położonym na obszarze geotermalnym. Otoczone jest przez pola lawowe i czarne plaże z wulkanicznym piaskiem. Woda w Błękitnej Lagunie ma temperaturę między 37°C a 40°C, mlecznobłękitny kolor i liczne właściwości lecznicze (m.in. przeciwdziała chorobom skóry i odpręża). Na­tio­nal Geo­gra­phic umie­ścił Błękitną Lagunę na li­ście 25 cudów świa­ta, ar­gu­men­tu­jąc że dy­mią­ce ba­se­ny o tur­ku­so­wej bar­wie za­mknię­te w wul­ka­nicz­nej pu­łap­ce przy­po­mi­na­ją kra­jo­braz z innej pla­ne­ty.

Po relaksie w wodach Błękitnej Laguny, późnym wieczorem przejazd na lotnisko i wylot do Polski.

Posiłki: Ś, O

30.06

Przylot do Polski i przejazd do Łodzi.

UWAGA: Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Cena: 5.900 PLN + 2.300 EUR (przy 24 osobach)

Cena obejmuje:

  • przeloty samolotami rejsowymi
  • przejazdy autobusami/minibusami
  • transfery na/z lotniska w tym transfer z Łodzi do Warszawy
  • noclegi w pokojach dwuosobowych z łazienkami w pensjonatach i w hotelach 3*
  • posiłki jak w opisie – śniadania na całej trasie, 2 x lunch na Wyspach Owczych, obiadokolacje na całej trasie na Islandii
  • opieka polskiego pilota
  • usługi lokalnych przewodników
  • bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
  • rejs po lagunie Jokulsarlon
  • wstęp do Błękitnej Laguny

Zaliczka w wysokości 1.000 PLN i 500 EUR płatna do 15.01.2020

konto PLN PKO BP 51 1020 3352 0000 1802 0012 6136

konto EUR Bank Santander PL04 1090 2705 0000 0001 1092 8785, SWIFT WBKPPLPP